Contestants

Nomination: Ballet dancer

Senior group
Участник Категория Участник второго тура Участник третьего тура Премии и награды
Popov Alexey
Russia
Duet
1
  • Diploma
Yoshioka Miho
Japan
Duet
2
Yu Chuanya
China
Duet
3
Gusev Georgii
Russia
Solo
4
  • Diploma
Fukuda Shiori
Japan
Solo
5
Omeltchenko Alexandr
Ukraine
Duet
6
  • Diploma
Afanasiev Saryal
Russia
Solo
7
Nishijima Hayato
Japan
Solo
8
Adamzhan Bakhtiyar
Kazakhstan
Solo
9
Kruteleva Elisaveta
Russia
Solo
10
  • Second Prize
Vivas Anthony
Venezuela
Duet
11
Cheprasova Elizaveta
Russia
Duet
12
  • Diploma
Khanukova Ekaterina
Ukraine
Duet
13
Jeong Hansol
Republic of Korea
Solo
14
  • Diploma
Kosyreva Diana
Russia
Duet
15
  • Third Prize
Aslanova Alisa
Russia
Solo
16
Artamonov Ilia
Russia
Duet
17
Mack Brooklyn
USA
Duet
18
Lee Jaewoo
Republic of Korea
Duet
19
Beketayeva Aigerim
Kazakhstan
Duet
20
  • Diploma
Sarsembayev Eldar
Kazakhstan
Solo
21
  • Diploma
Ma Ming
China
Duet
22
Takuda Sayaka
Japan
Duet
23
Pyzhov Artemii
Russia
Duet
24
  • Second Prize
Okumura Yui
Japan
Duet
25
Tsvirko Igor
Russia
Solo
26
  • Second Prize
Sukhorukov Nikita
Ukraine
Duet
27
  • Third Prize
Uchino Reika
Japan
Solo
28
Latypov Ernest
Kyrgyzstan
Solo
29
  • Third Prize
Skorik Oksana
Russia
Duet
30
  • Second Prize
Morel Rafaela
Brazil
Solo
31
Korshunova Eugenia
Ukraine
Solo
32
Frazao Joao Paulo
Brazil
Solo
33
Prusakov Dmitri
Russia
Duet
34
Munechika Takumi
Japan
Duet
35
Limenko Anastasia
Russia
Solo
36
  • Third Prize
Sydykov Marat
Kyrgyzstan
Solo
37
Moldoveanu Tudor
Romania
Solo
38
Makhamov Farrukh
Uzbekistan
Solo
39
Tarasov Alexandr
Russia
Solo
41
Lee Eun Won
Republic of Korea
Duet
42
  • Diploma
Zaleev David
Russia
Solo
43
  • First Prize
Bondareva Oksana
Russia
Duet
44
  • First Prize
Soboleva Anastasia
Russia
Duet
45
  • Third Prize
Brunetti Mattion Luana
Argentina
Duet
46
Machiyama Takatoshi
Japan
Solo
47
Bolotova Tatiana
Russia
Duet
48
  • Second Prize
Miyazaki Tamako
Japan
Solo
49
Rodrigues Alef Albert
Brazil
Duet
50
Imangaliev Rustam
Kazakhstan
Solo
51
Mikirticheva Erika
Russia
Duet
52
Shrainer Margarita
Russia
Duet
53
  • Diploma
Tamura Yukihiro
Japan
Solo
54
Marchenkova Olga
Russia
Duet
55
Carver Tyler
Canada
Duet
56
Chebykina Ekaterina
Ukraine
Duet
57
  • Diploma
Cortez Carossa Mariana
Brazil
Duet
58
Anraku Aoi
Japan
Solo
59
Koloskova Nina
Russia
Solo
60
Dmitriev Denis
Russia
Duet
61
Volodina Lina
Ukraine
Duet
62
Mejia Yosmer
Venezuela
Solo
63
Anzai Takeru
Japan
Duet
64
Lourenco Mateus
Brazil
Duet
65
Askerov Timur
Azerbaijan
Duet
66
  • First Prize
Urazov Rafael
Kazakhstan
Solo
68
Junior group
Участник Категория Участник второго тура Участник третьего тура Премии и награды
Beck Maria Theresa
USA
Solo
1
  • Third Prize
Gorodiskii Mykola
Ukraine
Solo
2
  • Third Prize
Lamparter Vaclav
Czech Republic
Solo
3
Cerulli Camilla
Italy
Duet
4
Higgins Katherine
USA
Solo
5
  • Third Prize
He Taiyu
China
Solo
6
  • Second Prize
Fedosova Anna
Russia
Solo
7
Seliverstov Alexey
Russia
Solo
8
  • Diploma
Gubanova Janna
Ukraine
Solo
9
Fogarty Miko
Switzerland
Solo
10
  • First Prize
Hatato Rieko
Japan
Duet
11
  • Third Prize
Bummer Jennifer
USA
Solo
12
Enríquez Ana Karina
Venezuela
Duet
13
Rusina Ksenia
Ukraine
Solo
14
Kudriavtsev Yuri
Russia
Duet
15
Ryzhkova Ksenia
Russia
Duet
16
  • First Prize
Manziuk Anastasia
Moldova
Solo
17
Bykova Anastasia
Russia
Solo
18
Denisova Anastasia
Russia
Solo
19
Svinko Elena
Russia
Solo
20
Hvatova Elena
Russia
Solo
21
Yiu Kaitlyn
Canada
Solo
22
Okochi Yuki
Japan
Solo
23
Kozak Roksaliana
Ukraine
Solo
24
Nechaeva Maria
Russia
Solo
25
Alves Paula
Brazil
Duet
26
  • Diploma
Stojakov Maja
Serbia
Solo
27
Heise Laura
Germany
Solo
28
Bethea Gisele
USA
Solo
29
  • Second Prize
Andrijasenko Timofejs
Latvia
Solo
30
  • First Prize
Odarenko Ekaterina
Ukraine
Solo
31
Jumaniyazov Mukhtar
Kazakhstan
Solo
32
Batista Luan
Brazil
Solo
33
  • Third Prize
Alexeyeva Ekaterina
Russia
Solo
34
Montgomery Regina
USA
Solo
35
Schedrina Elizaveta
Russia
Solo
36
Woo Madeline
USA
Solo
37
Forsythe Scout
USA
Solo
38
Francisco Sebastiao
Portugal
Solo
39
Shaitanova Olesia
Ukraine
Solo
40
  • Second Prize
Ledyakh Alena
Russia
Solo
41
Jahnke Sonja
Germany
Solo
42
Orynbassarova Kalamkas
Kazakhstan
Solo
43
Nigmatulina Anastasia
Russia
Solo
44
Kamikusa Yoshiko
Japan
Duet
45
Tabachuk Vsevolod
Russia
Solo
46
Altherr Sarah
Germany
Solo
47
Lovtsova Daria
Russia
Solo
48
Shin Dongjo
Republic of Korea
Solo
49
Prokopenko Anna
Ukraine
Solo
50
Ibraimova Elvina
Russia
Solo
51
  • First Prize
Hott Fabienne
Germany
Solo
52
Volkova Marina
Russia
Duet
53
Shi Yue
China
Solo
55
  • Second Prize
Mastrangeli Yuri
Italy
Duet
56
  • Diploma
Gomes Amanda
Brazil
Duet
57
  • Diploma

Nomination: Choreographer

Участник Номер Участник второго тура Участник третьего тура Премии и награды
Глухов Павел
Russia
1
Кейхель Константин
Russia
2
Алферова Ольга
Russia
3
Semenov Konstantin
Russia
4
Радев Кирилл
Russia
5
Петров Илья
Russia
6
Габышев Олег
Russia
7
  • Second Prize
Ойвенталь Ксения
Russia
8
  • Diploma
Дмитриевский Никита
Russia
9
Iguchi Hiroyuki
Japan
10
Залесский Дмитрий
Belarus
11
  • Third Prize
Ryzhkina Marianna
Russia
12
Мамонов Игорь
Ukraine
13
Батраков Алексей
Russia
14
Faski Emil
Russia
15
  • Diploma
Akelkina Marina
Russia
16
  • Third Prize
Выскубенко Юрий
Russia
17
Рашев Румен
Bulgaria
18
Sergeeva Irina
Russia
19
Shishkareva Christina
Ukraine
20
Кулаев Вячеслав
Russia
21
Парчинская Екатерина
Russia
22
Варнава Владимир
Russia
23
  • Diploma
Ryuntyu Alexander
Russia
24
  • Diploma
Колесник Евгений
Belgium
25
Антипов Дмитрий
Russia
26